General Cell Based Assays
- (9)
- (7)
- (2)
- (18)
- (105)
- (22)
- (2)
- (93)
- (1)
- (1)
- (63)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (17)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (7)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Chemicon™ CaspaTag Caspase 3,7 In Situ Assay Kit, Fluorescein
For detection of active caspase-3 or caspase-7 in cells undergoing apoptosis
| Includes | Hoechst Stain, FLICA Reagent, 10X Wash Buffer, Fixative, Propidium Iodide |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Description | CaspaTag Caspase 3,7 In Situ Assay Kit |
| For Use With (Application) | For detection of active caspase-3 or caspase-7 in cells undergoing apoptosis |
| Detection Method | Fluorescence |
MilliporeSigma™ Chemicon™ QCM™ Collagen Cell Invasion Assay, 24-well (8μm), Colorimetric
For evaluation of invasive tumor cells
Novus Biologicals™ Inhibition and Production of Superoxide Ion Assay Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Colorimetric)
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ RFP-Vimentin Lentiviral Biosensor
Track single cell and cell population migration (migration assay, cell culture), Transfection, Immunofluorescence, Immunocytochemistry
MilliporeSigma™ Chemicon™ CaspaTag Pan-Caspase In Situ Assay Kit, Fluorescein
For detection of active caspases in cells undergoing apoptosis
| Includes | Hoechst Stain, FLICA Reagent, 10X Wash Buffer, Fixative, Propidium Iodide |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Description | CaspaTag Pan-Caspase In Situ Assay Kit |
| For Use With (Application) | For detection of active caspases in cells undergoing apoptosis |
| Detection Method | Fluorescence |
MilliporeSigma™ Fluorescent Human ES/iPS Cell Characterization Kit
Contains a range of sensitive tools for the phenotypic assessment of the pluripotent status of human Embryonic stem & induced pluripotent Stem cells
Agilent Technologies™ IMT Assay (Anti-CD40) Sample Kit
Liquid tumor killing assay (anti-CD40) sample kit includes tethering reagent (anti-CD40), 10X tethering buffer, and cytolysis reagent.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ PTP1B Assay Kit, Colorimetric
For screening inhibitors and modulators of PTP1B activity
| Type | Calcium Assay Kit |
|---|---|
| For Use With (Application) | For homogeneous measurement of intracellular calcium changes |
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ GFP-Cortactin Lentiviral Biosensor
Track single cell and cell population migration (migration assay, cell culture), Transfection, Immunofluorescence, Immunocytochemistry
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ Calreticulin-RFP-KDEL Lentiviral Biosensor
For immunocytochemistry, transfection, immunofluorescence
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ Paxillin-RFP Lentiviral Biosensor
Immunocytochemistry, Transfection, Immunofluorescence
MilliporeSigma™ Chemicon™ CaspaTag Caspase 3,7 In Situ Assay Kit, Sulforhodamine
Immunofluorescence, Flow Cytometry, Activity Assay
| For Use With (Application) | Immunofluorescence, Flow Cytometry, Activity Assay |
|---|
MilliporeSigma™ Chemicon™ CpG WIZ™ GST-pi Amplification Kit
For PCR amplification after bisulfite modification of DNA samples